Pomozte nám

Chcete nám pomoci?

 1. Pomozte nalezeným kočičkám hledat nové domovy. Třeba sdílením našich Fb i web stránek.
  Adoptujte si kočičku od nás !
 2. Můžete nám poslat, dovézt cokoli, co taková kočka k životu potřebuje. To znamená hlavně
  granule, kapsičky, konzervy, stelivo, deky, antiparazitní přípravky, aj.
 3. Stále je aktuální, že hledáme nová depozita, tj. jakýkoli volný prostor v bytě, v domě, kam se
  vejde třeba jen jedna jediná kočka nebo třeba kočičí máma s koťaty. Ostatní bychom si řekli
  osobně. Věřte, že využít se dá opravdu každé možné místo, kde jsou dveře, světlo a teplo.
 4. Kontaktujte nás, pokud máte nějaký nápad. Nápady ohledně inzerce, reklamy, financí. Nebo
  třeba – jak, kde a za co postavit nový útulek 🙂. Každá pomoc se vítá.
 5. Kočičky můžete podpořit jakoukoli částkou na náš transparentní účet 2801357586/2010. Na Vámi darovanou
  finanční částku Vám vystavíme potvrzení o daru, které pak můžete uplatnit v daňovém přiznání.

NOVĚ OD 3/2020

ADOPČNÍ PŘÍSPĚVEK

Od března 2020 jsme se rozhodli zavést adopční příspěvek za kočičky a kocourky, které od nás odchází do nových rodin. Pořízení kočky, prosím, pečlivě zvažte. Kočka se obvykle dožívá 15-20 let, vyžaduje odpovídající péči, včetně veterinární, a to všechno stojí peníze. Důvodem zavedeného adopčního příspěvku jsou nejen vydané náklady na kočičky, které novým páníčkům předáváme odčervené, odblešené, testované na felv a fiv, a očkované a kastrované, pokud na to mají věk. Adopční poplatek, který u nás nový páníček za kočičku nechá, je jenom zlomek nákladů, které jsme na každé zvíře vynaložili. Často k nám přichází nemocná a zanedbaná zvířata, která vyžadují léčbu, někdy dokonce operaci. Ovšem hlavním důvodem je, aby si kočku od nás odnášeli jen lidé, kteří se o ni dokáží postarat. Kočka není hračka. Kočka není předmět, který si člověk půjčí a za pár měsíců ho vrátí zpátky. Tohle všechno by si měl uvědomit člověk, který si kočku pořizuje. V poslední době přibývají případy, že lidé kočičky jednoduše vrací, jelikož se stěhují nebo ztratili bydlení. Nemůžeme vydávat kočičku zájemcům, kteří žijí na ubytovně, nebo žijí v nájemním bytě, kde si majitel nepřeje držení zvířat. Nemůžeme vydávat kočku zájemci, který sám žije v nejistotě. Adopční příspěvek může odradit zájemce, kteří to nemyslí až tak vážně. V neposlední řadě jsme se k tomuto kroku rozhodli po neuvěřitelném případu týrání koček v Jablonci nad Nisou v únoru 2020.

Zvířata, která Vám vydáváme, máme rádi a přejeme si, abyste Vy i Vaše kočička spolu žili spokojeně. Věříme, že rozumný zájemce o kočičku nás pochopí. Adopční příspěvek nám zároveň pomáhá, postarat se o další zvířata, která k nám přichází.

V případě vydání dvou koček může být adopční příspěvek zvýhodněn, stejně tak přistupujeme individuálně ke každé adopci. Prioritou je pro nás hezký domov pro kočičku, adopční příspěvek nám může pomoct vytřídit nevhodné zájemce.

Adopční příspěvek za kastrovanou, testovanou, odčervenou, naočkovanou kočku-kocoura 850,- Kč.

Adopční příspěvek za odčervené, naočkované, otestované kotě 650,- Kč.

Na Vaše přání Vám vystavíme potvrzení o daru, které můžete uplatnit v daňovém přiznání.

V tabulce si můžete prohlédnout orientační ceny za nejčastější veterinární úkony a přípravky, včetně slev.

 kastrace kočky 850 – 1 000 Kč
 kastrace kocoura     400 Kč
 očkování, po 3 týdnech přeočkování      2x     300 Kč
 odčervovací pasta Flubenol (pro koťata)     190 Kč
 odčervovadlo Cestal, Milprazon 50-100 Kč
 přípravek Stronghold (léčba svrabu,antiparazitikum)     250 Kč
 přípravek Frontline(odblešení)     140 Kč
 klinické vyšetření  rychlotest felv a fiv  test na parvovirus     100 Kč      600 Kč      250 Kč

Kočička bude předána jen zájemci, který si přinese svoji přepravku.

Pokud si nový páníček zapůjčí naši přepravku, tak za poplatek 400,- Kč, který mu vrátíme, až přepravku přinese zpět. Naše zkušenost je totiž taková, že mnoho lidí nám zapomene přepravku vrátit.

Nevydáváme kočky zprostředkovaně třetímu zájemci.

KOČKY VERSUS VEDENÍ MĚSTA PÍSEK: ROK 2019

Spoustu energie nám letos vzaly dohady s obcí Písek o nutnosti zřízení kočičího útulku v Písku. Opakujeme a vždycky budeme opakovat, že obec je dle zákona povinna se postarat o toulavá zvířata, nález musí evidovat, vyhlásit, hledat majitele a v případě, že nenajde; kočky/psy, apod. má povinnost „někde“ umístit. Náš spolek vznikl proto, že v Písku nefungoval efektivní kastrační program a nalezené krotké kočky a koťata nebyly umísťovány do nových domovů. Vlastně to vypadalo, že obec Písek s kočkami žádný problém nemá…Jak vidíte z letošní statistiky, problém toulavých, nalezených, opuštěných koček se města Písku týká. Tak, jako se týká většiny obcí v České republice a drtivé většiny vesnic, kde se ve velkém porušuje zákon, kočky se topí nebo jinak usmrcují, někdy za tichého souhlasu samotných starostů. Někteří občané, často právě vesničtí, kočky mnohdy nekastrují a pokud je neusmrtí (za což je odnětí svobody až na dva roky), tak je například vyhazují do lesa, ke kravínům, do popelnic, nebo je naváží třeba právě do větších měst.

SPOLEK NEMÁ VYHOVUJÍCÍ PROSTORY PRO KOČKY !

Umíte si představit, co to znamená, když se Vaším domem nebo bytem prožene takové ohromné množství koček? Umíte si představit, jak může fungovat rodina, kolik máte volného času, jaký máte doma pořádek, jak to vypadá ve Vašem autě, co tomu říkají příbuzní, jak k Vám chodí domů cizí lidé „na kočky“, že nemůžete jet na dovolenou, že nemáte volný víkend? Když se objeví smrtelné infekční choroby a musíte improvizovat, aby se nenakazily všechny kočky?

Útulek pro kočky, tj. jakékoli prostory nebo byt, musí mít jisté náležitosti. Musí tam být světlo, teplo, voda (i teplá) a podlahy musí být omyvatelné. Kočky se musí karanténovat, kastrovat a očkovat. Slučovat dohromady minimálně, ale pokud, tak rozhodně až po karanténě a vakcinaci. Kočky se nesmí hromadit a všechny se musí nabízet do adopce. Místnosti musí být dobře oddělené, neprůchozí. Krmivo, stelivo a chovatelské potřeby musí být skladovány mimo. V ideálním případě je třeba ošetřovna/intenzivní stanice a mini kancelář, protože kolem koček je spousta papírů.

Přesto, že spolu s Piráty voláme po zřízení útulku již od roku 2016, s vedením města to nepohnulo. Prosili jsme tedy o nějaké prostory, kde bychom se mohli o kočky postarat. Avšak město Písek údajně žádné prostory nemá.

Za několik let jsme se s městem, konkrétně s Odborem životního prostředí dohodli na úhradě kastrací, operací, krmené dávce 35,- Kč kočka/den a v letošním roce paušálnímu příspěvku 3.500,- měsíčně. Za to velmi děkujeme Ing. Šatrovi.

Na přelomu léta a podzimu 2019 jsem obešla všechny zastupitele, radní a vedení města, abych jim „kočičí problém“ v Písku a jeho řešení představila.

S paní starostkou jsem měla jednání 11.9.2019, kdy slíbila nechat zpracovat nezávislým právníkem výklad zákona ohledně problematiky toulavých koček v Písku. Tento dokument nám odmítla dát k dispozici a na žádost o poskytnutí informací dle zák. 106/1999 nám přišlo rozhodnutí, kdy dokument nám město odmítá vydat, jelikož je podkladem pro jednání zastupitelstva v budoucnu..

Netušíme, co město připravuje a proč to spolku tají. Domníváme se, že je to strategie. A domníváme se, že pokud se spolek nebude aktivně zajímat o osud koček ve město, tak tohle téma opět „usne“.

Vedení města se staví ke kočičímu problému odmítavým způsobem a zatím nevidíme snahu a žádný vývoj, kdy by obec tento problém začala řešit sama. Jednání s obcí jsou velmi pomalá a neefektivní. Kdežto kočky se objevují stále a nemohou počkat na to, až se město domluví a vyjádří.

Na prosincovém zasedání zastupitelstva bylo odmítnuto navýšení rozpočtu o částku 2 milionů na projekt a nákup pozemku pro kočičí útulek. Návrh podával za Piráty pan Martin Brož.

Návrh nebyl přijat. Proti hlasovali: paní starostka Mgr. Vanžurová, Ing.Hladík, MUDr.Němeček, JUDr.Taraba, K.Vodička, Ing.arch. Trambová. Hlasování se zdrželi, takže v podstatě útulek také nepodpořili: MUDr.Chytrý, MUDr.Turek, JUDr.Veselý, MUDr.Kozlíková, MUDr.Přibáň, Ing.Hořánek, J.Kozlík, RsDr.Lejčar, Mgr.Adámek, Franců, Mgr.Janovský, MUDr.Tyl.

Děkuji ostatním rozumným pánům, že hlasovali pro: MUDr.Váně, JUDr.Čapek, L.Nebes, M.Anděl, M.Brož, Ing. Horák, Z.Konvička, Ing.Posekaný, J.Soumar.

Z toho vyplývá, že ačkoli pracujeme pro obec a za obec, nejsme pro ni zřejmě partnery. Také za několik let vnímáme, že to, co pro kočky v obci Písek nevyřídí náš spolek, tak ze strany obce dobrovolně není.

Skutečnost je taková, že je málo dobrovolníků, kteří by kočkám pomohli. Obvykle každý řekne, že nemá čas. Náš spolek má jednu osobu, která chodí do svého zaměstnání a před prací a po práci pečuje o kočky, tj. krmí, uklízí, vyváží odpad, skládá hromady granulí a steliva, jezdí na veterinu, pere pro kočky, fotí a dává inzerce, denně telefonuje a odepisuje lidem-zájemcům o kočky, vydává kočky. Shání pro kočky peníze, organizuje různé aktivity, které by mohly přinést finanční výtěžek. Vede Fb a web stránky. A v neposlední řadě odchytává kočky, často plaché a často v noci. A do toho se dohaduje s městem Písek.

Dvě členky spolku chodí jedenkrát týdně na celé odpoledne uklízet ke kočkám. To je ohromná pomoc. Další člen spolku několik let hradil plyn-vodu- elektřinu za kočky ve svém domě. Půl roku nám pomáhala s inzercí dobrovolnice, avšak paní již nemá čas, takže je to už zase plně na té „jedné osobě“. Koncem roku se na pomoc objevili ještě dva studenti Lesnické školy, doufáme, že nám zachovají přízeň.

I to je důvod, proč by se města v ČR, včetně Písku, neměla spoléhat na to, že povinnost postarat se o toulavá zvířata za ně vyřeší dobrovolníci. Navíc být dobrovolníkem, znamená pomoct třeba jednou týdně, ale ne pracovat další 1,5 úvazku včetně víkendů vedle svého zaměstnání.

S městem Písek máme smlouvu s roční výpovědní lhůtou. Zbývají nám dvě možnosti. Buď spolek ukončí, event. omezí svou činnost. Nebo budeme po městu požadovat úhradu komerčních prostor pro kočky včetně energií a úhradu minimálně 2 osob pečujících o kočky. Dále pak úhradu pohonných hmot, opotřebení automobilu, desinfekce, prací prostředky, pračku, krmení v plné výši, testace koček a především očkování koček. To jsou finance, které musí hradit spolek a musí na ně shánět peníze v různých akcích a žebrat u dobrých lidí. Přesto však na nájem komerčních prostor nemáme a vyžebrat je v této výši nedokážeme.

Paní místostarostka, Ing. Trambová, tyto informace označila na zasedání zastupitelstva jako „výkřiky paní Hulcové“. A má pravdu, opravdu nejsem superman a nic jiného už mi nezbývá, když město se staví dlouhá léta k potřebným zvířatům zády.

Ideální by bylo, kdyby město Písek vyhlásilo výběrové řízení na subjekt, který by o toulavé kočky pečoval. Myslíme tím kvalitně pečoval, prováděl kastrační program a umísťoval zvířata do adopcí.

Nevěříme, že se najde někdo, kdo bude vedle své práce zdarma vykonávat všechny výše vypsané úkony v takovém rozsahu. Za peníze možná.

Nerozumíme tomu, proč psi jsou umísťováni ve společném Strakonicko-Píseckém útulku, kde pracují 3 zaměstnanci a kočky jsou na okraji zájmu obcí. Zákon staví psa i kočku na naprosto stejnou úroveň, je to zvíře ze zájmového chovu, zvíře domestikované. Nejde o zvíře volně žijící, svobodné ani o kočku divokou, jak se mnozí úředníci snaží vymlouvat.

OCENĚNÍ:

V prosinci 2019 byla předsedkyně spolku Eva Hulcová za svou práci v ochraně zvířat oceněna paní Hejtmankou Jihočeského kraje titulem Dobrý anděl. Děkujeme, velmi si tohoto ocenění vážíme.

ZÁVĚR:

 1. Uvítáme ve svých řadách dobrovolníky na úklid ke kočkám. Ideální je člověk, který bude chodit pravidelně. Jednorázová výpomoc nic neřeší, dobrovolník musí být samostatný. Kočky je třeba i pohladit, ale dobrovolník musí počítat s tím, že často jsou u nás i zvířata nemocná nebo divoká.
 2. Urgentně hledáme člověka na inzerci koček. Stačí, že bude kopírovat příspěvky na Fb včetně fotografií a vkládat je pravidelně na inzertní servery jako Sbazar, Bazoš, Hyperinzerci.
 3. Hledáme depozitáře, tj. člověka, který by nám mohl v nouzi vypomoct a vzal si k sobě domů jednu, dvě, tři kočky nebo kočičí mámu s koťaty, než pro ně najdeme nové domovy.
 4. Hledáme právníka nebo člověka fundovaného, který by nám pomáhal v boji za kočičí/zvířecí spravedlnost.
 5. Známe dva kočičí spolky, které dostaly darem dům.
?

Tak to si opravdu přejeme , můžete kočkám darovat dům, byt, pozemek nebo nám jej alespoň za symbolický nájem přenechat k užívání.

…když město Písek nemá žádné prostory….

STŘÍPKY 2020:

Vedení města Písek s námi nejedná, nereaguje, zamítlo nám navýšení příspěvku na „obecní“ kočky. Jsme v nájemních prostorách, koček je mnoho. Činnost, kterou vykonává zdarma mikrospolek Písecké kočky, v jiných městech, kde útulky jsou, zastávají 3 zaměstnanci. K únoru 2020 jsme městu vypověděli smlouvu a budeme sledovat, jak dokáže vedení města zorganizovat péči o zvířata a kastrační program plachých koček v Písku, aby byli občané spokojeni. Koček, které potřebují pomoc člověka, je velmi mnoho. Spolek Písecké kočky se bude starat o kočky jen obcím, které budou jednat fér.

Sledujte náš Facebook

Dozvíte se tam o nových kočičkách k adopci a další informace.

Kontakt

Můžete nám napsat na
pk@piseckekocky.cz