25.-27.10. 2022 Chýnov

8.10.2022 se na Fb objevilo děsivé video z Chýnova, kde u maringotky živořilo téměř 50 koček. Zvířata byla podvyživená, na první pohled nemocná. Chov-týrání velkého množství koček v maringotce o rozměru 7 x 2,5m, která byla ještě rozdělená na 3 části, probíhalo u chovatelů několik desítek let. Týrání zvířat se už jednou řešilo v roce 2006, kdy uvnitř bylo natlačeno 68 zvířat, bohužel neúspěšně. Na jaře letošního roku obec maringotku posunula, ta praskla a ven se vyvalila zubožená zvířata. Ještě několik měsíců trvalo, než celý problém začaly kontrolní orgány řešit.

Z našeho pohledu v tomto případě jde o selhání systému, lhostejnost vedení obce Chýnov, zanedbání kontroly chovu úřady, bagatelizování týrání koček.

Hned po zveřejnění videa jsem zareagovala a začala týrání koček řešit. Více se dozvíte na Fb.stránkách Kočky Chýnov https://www.facebook.com/profile.php?id=100086463531788

Zde je popisován den po dni, včetně úředního odebrání zvířat.

Paní chovatelka je zřejmě nemocný člověk s agresivními sklony, která kočkám odpírala krmivo i veterinární péči, jelikož tvrdila, že kočky i jí chce někdo otrávit, zabít, načipovat, atd. Momentálně je chovatelka v péči lékařů a je otázkou, co bude dále. Je na ní podáno několik trestních oznámení za opakované týrání velkého množství zvířat. Pevně věříme, že paní bude zakázán další chov.

Díky tomu, že od 8.10.2022 byly kočky přikrmovány malou skupinkou žen a některé pod slibem navrácení vylákány na veterinární ošetření, momentálně kočky vypadají lépe, než když celá kauza začala.

Kočky byly rozebrány 4mi útulky. Obecně mají kočky velmi špatnou srst, všenky, záněty zubů, očí, horních cest dýchacích, svrab, ustřihané vousky, přerostlé drápy, ortopedické problémy, začervení a především jsou psychicky zlomené mnohaletých zavíráním v malém prostoru, tmě a špíně, popelnici, v hrních, aj. Na fotkách vidíte, že nejsou navyklé pořádku, vůbec neznají záchodech. Byly zvyklé sedět i na sobě, i na mrtvých kočkách.

Věříme, že všechny kočky, které se záchrany dočkaly, budou mít lepší život než dosud měly u chovatelky.

U Píseckých koček jsou:

  1. Mouratá kočička, zánět zubů, celkový zánět v těle, hnisavé oči, všenky, špatná srst, škrkavky, čelist po starém úrazu
  2. černá kočka, špatné zuby, všenky,
  3. Mouratý kocour mladý, všenky, začervení
  4. Mouratý dospělý kocour, silný zánět v těle, zuby k operaci, oko po starém úrazu, hnisavé oči, přerostlé drápy
  5. Bílomouratá kočička, nemocná, hnisavé oči

Kromě mladého kocourka jsou všechny kočky na antibiotikách, mažou se jim oči. Všechny kočky jsou načipované, testované na felv a filv (negativní) a prováděla se biochemie.

Všech pět kočiček bylo z posledních dochytávek, aby byla jistota, že na místě žádné zvíře nezůstalo. Některé kočičky jsou plašší. Rozhodně všechny se musí dobře socializova

https://www.facebook.com/100086463531788/videos/pcb.119310750961042/886891485563156

Pro slabší povahy nedoporučuji prohlížet dva poslední obrázky v galerii. Za týdny řešení případu, na místě uhynulo několik zvířat. Na samém konci jsou zbraně paní chovatelky, které měla na našich návštěvám vždy ve své blízkosti.


Boudičky jsme nanosili my, chovatelka neměla o pomoc zájem. Museli jsme se velmi snažit, aby nás na místě snesla a nechala si pomoct. Tvrdila, že nic nepotřebuje, lhala, že kočkám vaří maso a chodí s nimi na veterinu. aj.
nůžky v rukou chovatelky jako zbraň, opravdu z ní šel strach…mrtvý kocour v krabici se válel několik dní, seděly na něm i další kočičky…


všenky, hnidy